Dlaczego warto wykonać drewniane schody na wymiar?

Data dodania: 28.10.2016


Schody w domu jednorodzinnym to nie jest pierwszy lepszy mebel, który można w razie konieczności przestawić lub wymienić. To inwestycja, z której będziemy czerpać przez długie lata. Dlatego należy ją wykonać porządnie i rozmysłem. Ponadto schody powinny być ozdobą domu, a nie meblem przyjętym z konieczności. Z myślą o długim czasie użytkowania najczęściej polecane są drewniane schody na wymiar.

Dlaczego drewno?

Drewno służy człowiekowi od niepamiętnych czasów. Buduje się z nich domy, tworzy meble, przyrządy codziennego użytku i wszelakie ozdoby. Pierwotne kulty otaczały drzewa czcią, uważając, że posiadają one duszę. Dziś wiemy, że rośliny te nie kumulują żadnych magicznych mocy, ale ich klimat wciąż oddziałuje na człowieka. Drewno kojarzy się z przytulnością i ciepłem rodzinnym. Schody wykonane z metalu lub innych materiałów są efektowne, ale nie zachęcają do osobistego kontaktu. Na drewnianych schodach można usiąść z kubkiem herbaty i poczytać książkę lub wspinać się na boso, bez obaw przez przeziębieniem. Ponadto schody drewniane stwarzają swoisty mikroklimat, który wpływa na atmosferę w pomieszczeniu. Jeśli zostaną zabezpieczone olejem, ich naturalny zapach będzie roznosił się po domu, przywodząc na myśl swojski polski las.

Dlaczego na wymiar?

Decydując się na schody do domu jednorodzinnego, można kupić gotowe modele. Są one przeważnie tańsze niż schody na wymiar, ale posiadają też kilka wad. Pierwsza z nich to utrudniony montaż. Rzadko się zdarza, żeby gotowe schody były idealnie dopasowane do wnętrza, w którym zamierzamy je zainstalować. Szerokość otworu w suficie, wysokość stropu i zabudowa parteru to kryteria, których nie można zlekceważyć. W każdym domu wygląda to inaczej, a tylko schody na wymiar zostaną zaprojektowane idealnie pod nasze warunki. Oznacza to łatwy i szybki montaż, a ponadto perfekcyjne dopasowanie. Zamawiając schody na wymiar, można ustalić z architektem indywidualne rozwiązania designerskie. Poręcz w kształcie wstęgi lub schody dywanowe oraz wszelkie dekoracje nie stanowią żadnego problemu, jeśli wykona się je dla konkretnego pomieszczenia.

Schody wykonane na wymiar mogą odstraszać swoją ceną. W szczególności, jeśli marzy nam się drewno z krajów egzotycznych. Jednak należy pamiętać, że nie jest to błahy wydatek. Schody będą intensywnie służyły przez długie lata. Solidność ich wykonania stanowi, jak długo przetrwają bez konieczności napraw. Dlatego warto postawić na sprawdzone firmy, np. wycenaschodow.pl, które znają się na swoim fachu i dają gwarancję schodów, których używać będą także przyszłe pokolenia.

Maszyny CNC