Jak ozdobić drewniane schody w domu?

Data dodania: 15.02.2017


Schody potrafią być prawdziwą ozdobą każdego wnętrza. Od efektownych kształtów, przez zachwycające materiały, aż po piękne detale i wykończenie. Ale dekoracja nie powinna się kończyć na samym projekcie schodów. Jeśli chcemy podkreślić i wyeksponować ten szczególny element wnętrza warto zastanowić się nad tym jak ozdobić drewniane schody w domu.

Dekoracyjne oświetlenie

Sprawdzonym trikiem na to, żeby uczynić ze schodów prawdziwą wizytówkę wnętrza jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie. Zazwyczaj nad schodami montuje się lampę, która zapewni bezpieczne poruszanie się po zmroku, jednak żeby zadbać o dodatkowe elementy świetlne. Doskonale sprawdzają się tu przede wszystkim naścienne kinkiety, które wysuwają na pierwszy plan ścianę, przy której zamontowane są schody. Innym pomysłem jest instalacja taśm LED wzdłuż stopni, co wygląda szczególnie interesująco w przypadku ażurowych podstopnic, kiedy taką taśmę świetlną można zamontować pod stopniem i emituje ona delikatną wiązkę światła. Bardzo często można się też spotkać z punktowymi światłami, umieszczonymi na ścianie co kilka stopni.

Maszyny stolarskie

Planując dekoracyjne oświetlenie schodów trzeba pamiętać o tym, żeby światło spełniało nie tylko zadanie ozdobne, ale też funkcjonalne. Najlepsze miejsca dla instalacji oświetlenia przy schodach, które idealnie łączy te role to między innymi szerokość stopni, policzki konstrukcji lub ściana, na której oparte są elementy nośne schodów.

Ozdobne rośliny

Schody wewnętrzne często zajmują centralne miejsce w domu, przez co stanowią idealne miejsce do ekspozycji. Miłośnicy zieleni mogą wykorzystać taką konstrukcję niemal jako półkę do wystawy kwiatów i roślin. Niezależnie od tego czy w domu znajdują się schody gięte, półkowe,  bolcowe, ze spocznikiem, kręte czy zabiegowe – jeśli inwestor nie zdecydował się na zabudowaną balustradę, może wykorzystać końcówki stopni jako miejsce na ekspozycję domowych roślin.

Oryginalna ściana

Jeśli we wnętrzu mamy drewniane schody o konstrukcji policzkowej, a więc oparte na ścianie, bardzo łatwo można uczynić z nich ozdobę dekorując właśnie tę ścianę. Przykuwająca wzrok tapeta w ciekawy wzór, ozdobna cegła, specjalne naklejki ścienne czy galeria obrazów to tylko kilka łatwych sposobów na to, żeby wyróżnić ścianę przy schodach.

Nietypowa przestrzeń pod schodami

Przestrzeń wokół schodów to nie tylko ściana, ale także przestrzeń pod stopniami. W zależności od rodzaju i kształtu schodów istnieje możliwość zagospodarowania miejsca pod taką konstrukcją. Jeśli nie chcemy poświęcać na to zbyt dużo czasu, energii, ani pieniędzy wystarczy umieścić w tym miejscu regał lub zamontować półki i wykorzystać je jako domową biblioteczkę. Natomiast jeśli możemy sobie pozwolić na zaangażowanie większej ilości czasu i funduszy można pomyśleć o zleceniu zabudowania przestrzeni na wymiar, na przykład pod garderobę czy spiżarnię.

Polecamy usługi dla profesjonalistów: usługi CNC

Transport dostaw zapewnia: https://fadoauto.pl/