Klasyczne wnętrze – jakie schody?

Data dodania: 30.06.2016


Na całym świecie nie brakuje zwolenników stylu klasycznego we wnętrzach. Domy i mieszkania urządzone w tej stylistyce charakteryzują się ponadczasową elegancją, a przy przemyślanym doborze elementów wykończenia nie wymagają żadnych modernizacji czy remontów przez naprawdę długi czas. Żeby całość klasycznej przestrzeni prezentowała się harmonijnie i spójnie trzeba pamiętać o doborze odpowiednich schodów, które nie zaburzą wizualnie całej przestrzeni.

Jaki rodzaj schodów

Ogromne znaczenie na wygląd całego wnętrza ma już wybór rodzaju i konstrukcji schodów. Jeśli właściciel domu dysponuje sporą powierzchnią do zagospodarowania na schody wtedy warto pomyśleć o konstrukcji na beton, którą wykonuje się jeszcze na etapie budowy. Natomiast w przypadku schodów samonośnych ich montaż następuje już przy wykańczaniu wnętrza. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety – schody na beton uznaje się za bardziej trwałe, ale w grę nie wchodzi żadna możliwość ich przebudowy, która naruszyłaby elementy konstrukcyjne. Schody drewniane pozostawiają więcej swobody na etapie projektu i wyceny schodów, ale żeby nie dokuczały w trakcie eksploatacji należy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację i konserwację drewna.

Jeśli chodzi o konstrukcję, istnieje wiele rodzajów schodów na wymiar – niektóre z nich nie nadają się jednak do wnętrz klasycznych ze względu na swoją futurystyczną formę, jak schody dywanowe. Dużo lepiej będą wyglądały tradycyjne drewniane schody zabiegowe lub dwubiegowe ze spocznikiem, które przywodzą na myśl tradycyjne jednorodzinne domki.

Klasyczne drewno

Nie ma wątpliwości, że we wnętrzach klasycznych najlepiej będą się prezentowały schody drewniane lub wykończone drewnem (jeśli ich konstrukcja opiera się na wylewce betonowej). Jest to materiał, który doskonale ociepla wizualnie wnętrze i sprawdza się w codziennej eksploatacji. Do stylistyki klasycznej najlepiej wybierać drewno o neutralnej barwie, która nie przytłoczy pozostałych elementów wykończenia wnętrza. Znakomicie wyglądają schody na wymiar wykonane z gatunków drzew europejskich, takich jak dąb, buk, jesion czy sosna.

Ponadczasowe detale

Ale nie tylko konstrukcja i materiały mają znaczenie, jeśli chodzi o ostateczny wygląd schodów. Duży wpływ na to, jak taka konstrukcja będzie uzupełniać wnętrze mają jej poszczególne elementy. Wybierając schody na wymiar mamy możliwość wyboru między innymi rodzaju balustrady. Dla utrzymania spójnego wyglądu konstrukcji warto wykonać je z tego samego gatunku drewna, co stopnie i podstopnice.

Fado Szczecin Wypożyczalnia