Oryginalne schody dywanowe

Data dodania: 24.11.2016


Schody z uwagi na swoje wymiary często są jednym z pierwszych elementów, jakie decydują o ogólnym wrażeniu aranżacji wnętrza. Dlatego coraz częściej właściciele domów przywiązują odpowiednio wiele uwagi na wybór idealnych schodów. Jednym z bardziej nietypowych rodzajów konstrukcji są oryginalne schody dywanowe.

Jak to działa

Schody dywanowe są specyficznym rodzajem schodów wspornikowych. To, co wyróżnia je na tle innych konstrukcji jest ich nietypowa budowa. Schody te są mocowane jednostronnie, w ścianie przy pomocy wsporników. Każdy stopień montowany jest pojedynczo, a następnie wszystkie elementy są łączone za pomocą śrub monterskich. Odpowiedni projekt i wykonanie gwarantuje maksymalną stabilność i udźwig stopni, nie należy się więc obawiać o trwałość takiej konstrukcji.

Jeśli chodzi o sposób montażu niczym nie różni się on w przypadku schodów dywanowych. Różnica tkwi w szczegółach konstrukcji – otóż schody dywanowe cechują się jednakową grubością stopni i podstopnic. Stopnie muszą być odpowiednio masywne, aby zachować sztywność i zapewnić najlepsze podparcie całej konstrukcji. Całość wygląda niczym dywan spływający po schodach – stąd też nazwa tych schodów.

Wyjątkowe schody wspornikowe

Schody wspornikowe, w tym właśnie konstrukcje dywanowe czy półkowe wyróżniają się właśnie wrażeniem, jakie sprawiają dla postronnego odbiorcy. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że stopnie niemalże lewitują w powietrzu. Taki projekt schodów idealnie sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych i urządzonych w stylu minimalistycznym. Ale z uwagi na swoją oszczędną konstrukcję równie chętnie sięgają po nie właściciele nieco mniejszych nieruchomości.

Schody dywanowe najczęściej przyjmują formę konstrukcji prostej lub dwubiegowej ze spocznikiem. Ale równie dobrze mogą być zaprojektowane w formie zabiegowej. Wszystko zależy od warunków technicznych i wymiarów wnętrza, w jakich mają stanąć.

Idealne dopełnienie

W przypadku schodów dywanowych raczej nie stosuje się tradycyjnych drewnianych barierek. Dużo bardziej popularne są balustrady w formie tafli wykonanej ze specjalnego hartowanego szkła. Dzięki zastosowaniu szkła konstrukcja nie traci na lekkości i zachowuje swój nowoczesny charakter. Innym ciekawym pomysłem może być wykończenie schodów dywanowych metalową balustradą w postaci tralek. Takie rozwiązanie również podkreśla elegancki, minimalistyczny wygląd schodów.

Polecamy usługi: Stairs Doorswycenaschodow.pl