Schody do małych wnętrz

Data dodania: 28.10.2016


Wybudowanie domu o małym metrażu wymaga niestandardowych rozwiązań i pomysłów. Każdy metr kwadratowy ma znaczenie, dlatego należy jak najbardziej ograniczyć zabudowywanie przestrzeni. W wypadku domów kondygnacyjnych, problem ten dotyczy również schodów. Jak wybudować schody, które zajmą jak najmniejszą ilość miejsca, ale jednocześnie będą funkcjonalne? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Schody na strych to prosta sprawa

Wybór schodów do małych wnętrz nie jest prosty. Jeśli miałyby prowadzić na strych, wystarczą np. składane schody drabinkowe, które nie zajmują dodatkowej przestrzeni. Nie są zbyt wygodne, ale za to nie zagracają cennej powierzchni. Natomiast jeżeli schody miałyby prowadzić na poddasze użytkowe lub po prostu na kolejne piętro – sprawa się nieco komplikuje. Potrzeba rozwiązania, które pozwoli domownikom wygodnie używać schodów na co dzień.

Schody spiralne

Popularnym i pięknym rozwiązaniem jest montaż schodów spiralnych. Mogą to być schody na zamówienie albo kupione już gotowe, złożone na miejscu. Wszystko zależy od pomieszczenia, w jakim miałyby stanąć. Schody spiralne mogą być wykonane z drewna lub z metalu, być bardziej lub mniej ozdobne. Jest wiele projektów, które zapierają dech w piersiach kunsztem wykonania. Niestety, efektowny wygląd nie gwarantuje funkcjonalności w użytkowaniu. Schody te przeważnie są strome, a do tego stopnie są nierównej szerokości. Wspinanie się po nich za każdym razem wymaga dużego skupienia. Jednak trzeba się pogodzić z faktem, że żadne schody wykonane z myślą o małym wnętrzu, nie zapewnią komfortowego użytkowania.

Proste schody kacze

W małych wnętrzach można zastosować schody proste, lecz specjalnie wyprofilowane. Są bardzo strome, a żeby ułatwić nieco ich używanie, stopnie są wykrojone w konkretny sposób. Polega on na wycinaniu na przemian po połowie każdej stopnicy, by podnoszenie pokonywanie kolejnych stopni było łatwiejsze. Użytkowanie takich schodów również wymaga uwagi, ponieważ bardzo łatwo można stracić równowagę lub trafić stopą w lukę.

Schody zajmujące małe powierzchnie nigdy nie będą funkcjonalne. Nie da się w nich minąć z drugą osobą, utrudnione jest także wnoszenie mebli oraz większych sprzętów. Ponadto mogą być niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Jeśli zależy nam na komforcie podczas chodzenia, dobrze byłoby zwrócić się bezpośrednio do producenta schodów, np. wycenaschodow.pl. Kiedy projektant na własne oczy oceni wnętrze, łatwiej będzie mu stworzyć schody maksymalnie praktyczne, a jednocześnie piękne.