Jakie schody w domu w stylu skandynawskim?

Data dodania: 30.06.2016


Styl skandynawski, który przywędrował do nas z północy Europy ma wielu fanów, co widać po tym, jaką popularnością cieszą się sklepy z typowo skandynawskim designem. Do większości z nas przemawia rodzaj czystości i wizualnego ładu, jaki wprowadza do wnętrz taka stylistyka. Żeby nie zatracić wypracowanego efektu wnętrza w stylu skandynawskim trzeba też z uwagą podejść do wyboru odpowiednich schodów, które uzupełnią wnętrze.

Proste formy konstrukcji

Przestrzeń w domu czy mieszkaniu zaaranżowana zgodnie ze stylem skandynawskim to przede wszystkim czysta, jasna przestrzeń. Z jednej strony wnętrza mają wyglądać na nieco minimalistyczne, głównie jeśli chodzi o wykorzystaną gamę kolorystyczną, ale z drugiej mieszkańcy takiego domu czy nawet goście powinni od razu czuć domowy, przytulny klimat, który zachęca do przebywania w takim miejscu. Najważniejszą rolę odgrywa tu odpowiednie wykorzystanie światła i wolnej przestrzeni, dlatego tak istotne jest dobranie optymalnej konstrukcji schodów na wymiar, które nie przytłoczą takiego wnętrza.

Do najbardziej efektownych, a zarazem mało skomplikowanych jeśli chodzi o budowę należą między innymi samonośne drewniane schody wangowe. Jest to konstrukcja, w której elementem nośnym są policzki (wangi), dzięki którym ten rodzaj schodów należy do najbardziej stabilnych. Z drugiej strony ich klasyczny wygląd doskonale uzupełni wnętrze w stylu skandynawskim. Zupełnie inną propozycją mogą być wykonane na wymiar schody z wangą centralną, które wyróżnia belka nośna zamocowana wzdłuż stopni na całej ich długości.

Jasne drewno

Ale podstawą przy wyborze schodów zgodnych ze stylistyką skandynawską będzie odpowiednio dobrany gatunek drewna. Wracamy tutaj do najważniejszych wyznaczników tego stylu, czyli do jasnej, świetlistej przestrzeni, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w doborze jasnego gatunku drewna. Wśród materiałów proponowanych przez firmy zajmujące się produkcją i wyceną schodów można znaleźć między innymi europejskie gatunki, takie jak klon, sosna czy jesion biały. Decydując się na tego rodzaju drewno należy jednak pamiętać, że niektóre z tych gatunków nie należą do najbardziej wytrzymałych, ale wciąż nadają się do produkcji schodów, o ile zadbamy o ich odpowiednią pielęgnację i konserwację. Sosnę poleca się między innymi, jeśli zamówione schody na wymiar nie będą narażone na zbyt duże obciążenia, natomiast jesion cechuje się im większą twardością, im ciemniejszy odcień drewna.

Wykończenie i stylowe dodatki

Duży wpływ na końcowy efekt zamówionych schodów na wymiar będą miały także takie elementy jak balustrady. Przy wycenie schodów można się spotkać między innymi z poręczami wykonanymi z metalu czy balustrady wypełnionej szkłem. Jednak, aby zachować sedno stylu skandynawskiego dużo lepiej pozostać przy klasycznych drewnianych poręczach, w tym samym odcieniu co reszta schodów.

Nie bez znaczenia będzie też zaaranżowanie przestrzeni wokół schodów. Doskonale sprawdzą się tutaj akcesoria dekoracyjne, które będą nawiązywały do natury, na przykład zielone rośliny w ciekawych, prostych doniczkach ułożone na stopniach.