Sposoby aplikacji substancji ochronnych

Data dodania: 26.07.2017


Schody drewniane to konstrukcja, która codziennie jest poddawana intensywnej eksploatacji. Jest to powodem rosnącego ryzyka związanego z uszkodzeniami mechanicznymi. Jednak poza funkcjonalnością, schody drewniane są również znaczącym elementem dekoracyjnym. Warto dbać o powierzchnie drewaniane, dlatego przypominamy sposoby aplikacji substancji ochronnych na schody drewniane.

Jeśli mamy już za sobą etap przygotowania podłoża, a także wyboru konkretnego produktu, możemy przystąpić do tytułowej aplikacji.Podczas tej procedury ma znaczenie nie tylko technika aplikacji, ale również czas. Długość przerw, które należy robić w trakcie pracy mają kluczowe znaczenie dla przebiegu całego procesu.

Przed użyciem, każdy wyrób należy dokładnie wymieszać, dzięki czemu uzyskamy jednolitą konsystencję i barwę. Jednym z materiałów jakich możemy uużyć do pokrycia schodów drewanianych jest olej. Należy nałożyć go na drewno pędzlem lub gąbką, w dwóch lub trzech warstwach, w odstępie co najmniej sześciu godzin. Po upływie około dwudziestu minut od nałożenia poszczególnych warstw, należy usunąć nadmiar oleju z powierzchni drewna za pomocą bawełnianej szmatki lub półsuchej gąbki. Dzięki temu otrzymamy gwarancje optymalnego wnikania materiały w drewnianą strukturę schodów.

schody na wymiar

Jeśli jednak zdecydujemy się na bejcę, sprawa będzie wyglądała nieco inaczej. Tego typu materiał nakłada się metodą wcierania szmatką lub tamponem, jednocześnie zbierając nadmiar substancji. Czynnośc należy wykonywać do momentu uzyskania równomiernego wybarwienia. Jeśli zależy nam na uzyskaniu większej intensywności koloru, to kolejną warstwę bejcy nałożyć powinniśmy dopiero po upływie 24 godzin.

Drewnianą powierzchnię powinno się również zabezpieczyć bezbarwnym lakierem, 24 godziny po nałożeniu ostatniej warstwy bejcy. Lakier zapewnia powłoce odporność na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Lakierowanie należy wykonać wałkiem do lakierów, nakładając minimum dwie warstwy w odstępach 12 godzin. Pomiędzy kolejnymi warstwami powierzchnię należy przeszlifować i dokładnie odpylić. Pozwoli to uzyskanie pełni właściwości ochronnych substancji.

Posiadając tego typu wiedzę będziemy w stanie sprawnie i rzetelnie przeprowadzić renowację każdych drewnianych schodów Poznań.