Styl nowoczesny – jakie schody wybrać?

Data dodania: 30.06.2016


Każdy właściciel domu czy mieszkania o co najmniej dwóch kondygnacjach musi pogodzić swoje wizje pięknego wnętrza z koniecznością zaaranżowania przestrzeni pod budowę schodów. Na szczęście dzisiaj schody na wymiar są nie tylko precyzyjnie wykonanym elementem wykończenia wnętrza, ale wpisują się także w wiele kompozycji aranżacji przestrzeni. Nie inaczej jest w przypadku domów urządzonych w stylu nowoczesnym, który w dużej mierze czerpie inspirację z modernistycznego nurtu w architekturze.

Jaki rodzaj konstrukcji

Rodzaj konstrukcji schodów na wymiar należy dobrać w taki sposób, aby jak najlepiej uzupełniały całą kompozycję nowoczesnego wnętrza. Jeśli sięgniemy do założeń architektury współczesnej łatwo można zauważyć kilka dominujących tendencji. Przede wszystkim konstrukcje opierają się na minimalistycznym designie, pozbawionej nadmiaru zdobień, surowej wręcz formie, a główny nacisk przyświecający projektom to funkcjonalność tworzonych obiektów. Podobnie powinna wyglądać cała przestrzeń w domu, uwzględniając w to również schody na wymiar.

W związku z tym pierwszy rodzaj konstrukcji schodów, jaki przychodzi na myśl w kontekście wnętrz nowoczesnych to samonośne schody dywanowe. Ich niecodzienna budowa doskonale wpisuje się w zaskakujący, ale minimalistyczny design stylu modernistycznego. Stopnie wyglądają jakby wychodziły ze ściany (w rzeczywistości są przymocowane za pomocą odpowiednich wsporników montowanych w ścianie), a brak widocznych elementów nośnych sprawia, że takie schody wydają się lewitować w powietrzu. Inny rodzaj konstrukcji, który z powodzeniem można zastosować we wnętrzach nowoczesnych to drewniane schody z wangą centralną. W tym przypadku element nośny, czyli belka, znajduje się wzdłuż całej konstrukcji, co w swojej formie jest na tyle ciekawym zabiegiem, że idealnie odpowiada założeniom nowoczesnej aranżacji wnętrz.

Drewno na schody

Kolejną istotną decyzją jest decyzja o gatunku drewna, z jakiego zostaną wykonane schody na wymiar. Tutaj główną rolę będzie odgrywać reszta wyposażenia wnętrza. Styl nowoczesny z pewnością będzie współgrał zarówno z drewnem europejskim, jak i gatunkami egzotycznymi. Najlepiej kierować się tym, aby w sposób harmonijny dobrać do siebie wszystkie elementy stolarki w domu. W wersji bardziej odważnej można poeksperymentować z odcieniami stopni i podstopnic, dobierając je w sposób kontrastowy.

Domy Kołobrzeg

Jakie wykończenie

Wycena schodów zakłada także możliwość doboru elementów wykończenia schodów, takich jak balustrada czy wspomniane wcześniej podstopnice. Przy aranżacji wnętrza w stylu nowoczesnym doskonale sprawdzają się ażurowe podstopnice, które nawiązują do minimalistycznego charakteru takiej estetyki. Jeśli chodzi o balustrady warto pomyśleć o wypełnieniu szkłem lub metalowych tralkach – będzie to celne odniesienie do wykorzystania szkła i metalu w architekturze modernistycznej.

Wielopiły