Efektowne detale schodów

Data dodania: 27.07.2016


Schody w domu powinny być przede wszystkim wygodne i bezpieczne – mają zapewniać komfortowe przemieszczanie się pomiędzy piętrami budynku dla wszystkich jego mieszkańców. Ale obecnie kosztem funkcjonalności nie trzeba rezygnować także z pięknego wyglądu schodów. Okazuje się też, że nie tylko ogólna koncepcja zabudowy i rodzaj konstrukcji ma znaczenie – liczą się też detale schodów i odpowiednie wykończenie konstrukcji.

Podstopnice – pełne czy ażurowe?

Jednym z elementów budowy schodów, które można z łatwością wykorzystać w roli ozdobnej konstrukcji są podstopnice, czyli pionowa część każdego stopnia. Wybór schodów samonośnych drewnianych pozwala na dużą swobodę w modyfikacji takich elementów, które ostatecznie wpływają na oryginalny wygląd konstrukcji. Wykończenie podstopnic może obejmować zarówno ich pełną zabudowę, montaż tak zwanych listew bezpieczeństwa lub projekt bez podstopni, czyli schody ażurowe.

W przypadku schodów żelbetowych właściwie jedyną możliwością zmiany w projekcie, jeżeli chodzi o podstopnice jest ich niejednorodne wykończenie. Klasyczne rozwiązanie to oczywiście obłożenie całej powierzchni stopni tym samym materiałem, natomiast dla urozmaicenia projektu można zdecydować się na odmienne gatunki drewna na pionowej i poziomej powierzchni stopni. Dla najlepszego efektu warto sięgnąć po całkowicie kontrastowe odmiany drewna.

Balustrada – drewno, szkło czy metal?

http://gryfbud.szczecin.pl/

Kolejna część schodów, którą można modyfikować na etapie wyceny schodów to balustrada. Jest to element konstrukcji, który przede wszystkim służy bezpieczeństwu i stabilności poruszania się po schodach, jednak coraz częściej wykorzystywany jest pod kątem swojego wyglądu i dopasowania do aranżacji wnętrza.

W ofercie firmy wycenaschodow.pl wśród rodzajów wykończenia balustrady wymieniono między innymi: deskowanie, relingi, tralki czy wypełnienie szkłem. Oprócz odmiennego rodzaju wykonania balustrady warto pamiętać, że istnieje kilka rodzajów materiałów, jakie mogą zostać wykorzystane w tym celu. Klasycznie właściciele domów sięgają po drewniane deski lub zdobione tralki, ale w nowoczesnych wnętrzach dużo lepiej sprawdzą się na przykład metalowe relingi czy szklane wypełnienie balustrady. Jak mówią eksperci z firmy wycenaschodow.pl, rodzaj i materiał poręczy warto dostosować nie tylko do wnętrza domu, ale też do wybranego typu schodów. Na przykład metalowe relingi wyjątkowo dobrze uzupełniają konstrukcję schodów bolcowych czy krętych, wypełnienie szklane znakomicie wygląda przy schodach wspornikowych, a klasyczne drewniane tralki są niezastąpione w schodach policzkowych.

Fahrzeugfolierung NRW