Wykończenie schodów – z czego zrobić podstopnice

Data dodania: 15.12.2016


Piękny dom to marzenie każdego – wnętrze, w którym każdy element wykończenia tworzy spójną, elegancką całość wymaga jednak sporych nakładów pracy. W domach piętrowych lub z użytkowym poddaszem jednym z takich elementów, o których warto pamiętać przy planowaniu wykończenia wnętrza są schody. Możliwości wykończenia schodów i wykorzystania ich jako elementu dekoracyjnego są ogromne. Jak pokazuje praktyka, diabeł tkwi w szczegółach – a w przypadku schodów takim szczegółem są stopnie. Z czego zrobić podstopnice, żeby całość prezentowała się efektownie?  

Tradycyjne podstopnice drewniane

Klasycznym i ponadczasowym rozwiązaniem jest po prostu pokrycie podstopnic drewnem. Niezależnie od tego czy mowa o schodach samonośnych czy betonowych wykończonych drewnem ten sposób jest na tyle neutralny, że sprawdzi się w każdym wnętrzu, bez względu na to w jakim stylu jest ono urządzone.

Winter Holztechnik

Jednolity materiał na stopniach i podstopnicach sprawiają też, że aranżacja przestrzeni wokół schodów jest o wiele łatwiejsza. Przy neutralnej, klasycznej bazie można poeksperymentować na przykład z oryginalnymi ozdobami na ścianie, zaaranżować miejsce pod schodami albo potraktować stopnie jako miejsce do ekspozycji dekoracyjnych roślin.

Zaletą tego rozwiązania jest też to, że nie musimy szukać kilku wykonawców, a produkcji i montażu takich schodów może dokonać jeden specjalista.

Projektowanie, produkcja i montaż: schody Szczecin

Elegancki kamień lub gres

Alternatywą dla podstopnic drewnianych może być wykończenie ich naturalnym kamieniem, płytkami ceramicznymi lub gresem. Takie rozwiązanie z jednej strony docenią wielbiciele luksusowych i eleganckich wnętrz, z uwagi na wygląd schodów, ale jego zalety docenią też gospodarze skrzętnie dbający o porządek w domu. Gres czy kamień nie sprawiają problemu w pielęgnacji i myciu – szczególnie w porównaniu do drewna, które jest bardzo wrażliwe na działanie wilgoci.

Szukasz producenta schodów na zamówienie? Zobacz: schody drewniane

Oryginalne kontrasty

Stylowy wygląd schodów zapewni wykończenie podstopnic na zasadzie kontrastów. Pomysł ten można wykorzystać w wielu wariantach – podstopnice mogą być wtedy wykonane z płyty MDF albo bejcowanego lub malowanego drewna, w zależności od preferencji właściciela domu. Kontrastowe stopnie i podstopnice przy odpowiednim doborze kolorów i materiałów wyglądają nowocześnie, ale z klasą.

Producent schodów na wymiar poleca: schody gięte

Podstopnice ażurowe

Jeśli żaden z proponowanych sposobów nie do końca odzwierciedla oczekiwania i wizje inwestora, a w domu mają stanąć schody drewniane samonośne można zdecydować się na pozostawienie otwartej przestrzeni między stopniami, czyli tak zwane podstopnice ażurowe.

Zobacz także: wycinanie schodów cnc